O ile wybór oprawek do okularów jest indywidualną kwestią każdego klienta, o tyle dobór jak najlepiej dobranych soczewek okularowych czyli szkieł leży już po stronie specjalisty. Tylko poprzez odpowiednio przeprowadzony wywiad i badanie optometryczne można dopasować szkła do potrzeb osób, które mają je nosić. Inne są okulary do dali, które używa się na co dzień, aby lepiej móc widzieć to, co znajduje się daleko, inne do jazdy autem, jeszcze inne okulary do bliży, które służą do czytania, do pracy przy komputerze czy do innych czynności wykonywanych z bliska.
Przy doborze odpowiednich szkieł na podstawie badania wad wzroku, kluczowymi parametrami są: moc, PD – z ang. Pupillary Distance czyli odległość źrenic, a w przypadku astygmatyzmu dodatkowo również CYLINDER i OŚ. Aby producent szkieł mógł stworzyć odpowiednie, dostosowane do potrzeb konkretnego odbiorcy soczewki okularowe, musi otrzymać podstawowe informacje zawarte na recepcie, tak, aby stworzyć doskonale dopasowane do odbiorcy rozwiązanie.
Chcąc polepszyć jakość widzenia należy wykonać badanie i na jego podstawie dobrać konkretne soczewki okularowe. Nierzadko osoby, które czują, że ich wzrok się pogarsza, nie odwiedzają okulisty czy optometrysty i nie wykonują badania, ale sięgają po tak zwane „gotowce” czyli okulary dostępne w drogeriach czy aptekach. Te, choć początkowo będą dawać wrażenie polepszonego widzenia, nie spełnią swoich funkcji tak, jak powinny. Dobieranie mocy szkieł ,,na oko” może jeszcze bardziej pogłębić występującą wadę wzroku lub przyczynić się do pojawiającego się podczas noszenia okularów dyskomfortu. Najczęściej głównymi objawami świadczącymi o źle dobranych szkłach są: stany zapalne spojówek, pogarszające się widzenie czy pojawiające się migreny.
Aby złożyć zamówienie na okulary, istotne znaczenie odgrywają wartości dotyczące mocy korekcji, jak również informacje dotyczące rodzaju oprawki okularowej, a także dodatkowych powłok uszlachetniających. Na podstawie tych informacji tworzone są okulary korekcyjne najlepiej dopasowane do potrzeb i oczekiwań przyszłych właścicieli.